مرد گفت‌وگو و مدارا دو اشاره برای پرونده کارنامه فرهنگی «محمدجواد حجتی کرمانی». .


مجتبی احمدی  |  سردبیر

تیترِ پرونده را نوشته‌ایم «مردِ گفت‌وگو و مدارا». اگر این تیتر را بدونِ روتیتر یا زیرتیتر، یا بی‌اشاره به اسم فرد خاصی ببینیم و از ما بپرسند که: «این مرد کیست؟» و راهنمایی کنند که چهره‌ای فرهنگی و سیاسی است، انصافاً در این روزگارِ کج‌مدار که در آنیم، نامِ چند نفر را می‌توانیم فهرست کنیم؟ چند نفر را می‌توانیم نام ببریم که «مردانه»، پای «گفت‌وگو» می‌نشینند و بر مدارِ «مدارا» می‌ایستند؟

«محمدجواد حجتی کرمانی» به گواهِ چند دهه حضور در عرصۀ سیاست و ساحتِ فرهنگ، این‌گونه بوده است. نگاهِ خیرخواهانه و مشی و مرامِ آشتی‌جویانۀ او، نکته‌ای است که همۀ آگاهان و آشنایانِ منصف، به آن معترف‌اند. به دور و برمان نگاه می‌کنیم و با خود می‌گوییم در این فضای نفس‌گیر که به ریاکاریِ سیاست‌بازان آلوده است و اهل خیرخواهی و آشتی و گفت‌وگو بودن، گوهری کم‌یاب است؛ اگر چنین نگاه و مرامی را تکریم نکنیم، پس چه کنیم؟

مجالم اندک است اما دریغم می‌آید سطرهایی از یادداشتِ سیدعلی میرفتاح، روزنامه‌نگار ارجمندِ هم‌روزگارمان را، نقل نکنم. او در نوشته‌اش از «شیخ مصلح‌الدین کرمانی» می‌گوید و پس از اشاره به خاطره‌ای از کنگرۀ سعدی می‌نویسد… متن کامل را اینجا بخوانید.

 

امین شول سیرجانی  |  دبیر پرونده

چرا حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی؟ این پرسشی است که ممکن است برخی مخاطبان پیش بکشند و بگویند یک مجلۀ فرهنگی چرا باید به سراغ یک چهرۀ سیاسی برود. پاسخ به این پرسش سخت نیست؛ اگر حجتی کرمانی را دقیق‏‌تر بشناسیم و او را تنها در قابِ کنش‏‌گری سیاسی ننشانیم. او یک انقلابی قدیمی است. از آن انقلابی‏‌هایی که هم رنج زندان را تحمل کرده و هم برای به ثمر نشستن انقلاب کوشیده است. انتصاب به‌عنوانِ نخستین امام جمعۀ کرمان پس از انقلاب، و فعالیت به‌عنوان مشاور فرهنگی حضرت آیت‏‌الله خامنه‌‏ای در زمان ریاست جمهوری ایشان، همۀ فعالیت‏‌های او را شامل نمی‏‌شود. آن‏‌هایی که حجتی کرمانی را دقیق‌‏تر می‏‌شناسند می‌‏دانند که او ‏دل‏‌بستۀ ادبیات و موسیقی هم هست. به شیوۀ سنتی شعر می‌‏گوید و از شعر نو هم، چنان‏‌که خودش توصیف می‏‌کند، لذت می‏‌برد. اما آنچه چهرۀ او را از بسیاری دیگر در عرصۀ سیاست و فرهنگ متمایز کرده، آن سمت‏‌های سیاسی مذهبی یا علاقه به ادبیات نیست. آنچه نقطۀ تمایز حجتی کرمانی با بسیاری دیگر است، شیوۀ سیاست‏‌ورزی و کنش‏‌های فرهنگی اوست. می‌‏توان این روش را در یک کلمه خلاصه کرد: «رواداری». حجتی کرمانی کوشیده که همواره جانب اعتدال را نگه‌دارد؛ و البته، اعتدال نه به معنای غالبِ امروزی‌‏اش که بیشتر به کاسب‏‌کاری و محافظه‏‌کاری تنه می‏‌زند. اعتدال و رواداری در نگاه حجتی کرمانی یعنی دایرۀ دوستان گسـترده‌‏تر و پرهیز از دشمن‏‌تراشیِ بیهوده. و در چارچوب چنین روشی است که او فارغ از این‌‏که با مواضع سیاسی شاملو یا اخوان موافق باشد یا نه؛ از شعرشان لذت می‌‏برد و از عیان کردنِ این علاقه‏‌مندی ابایی هم ندارد؛ حتی اگر از هر کرانه به سوی او تیرِ طعنه روانه شود.

 

> پرونده «محمدجواد حجتی کرمانی» در شماره چهاردهم جنگ هنر مس منتشر شده است.

فرهنگ

پیغام آشنا، نفسِ روح‌پرور است (سعدی)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *