با آینه و چراغ پرونده‌ای دربارۀ «شهین‌دخت خوارزمی» و دغدغه‌هایش. .


پروندۀ ویژۀ شمارۀ هفدهم فصل‌نامۀ فرهنگی هنری «جُنگ هنر مس» دربارۀ «شهین‌دخت خوارزمی» است و دغدغه‌هایش برای توسعۀ ایران. در این پرونده، یادداشت‌هایی می‌خوانیم از: محمدمهدی فرقانی، یونس شکرخواه، مرتضی ایمانی راد، مهدی محبی کرمانی، و یک گزارش از طرح توسعۀ پایدار در روستای «خبر» (از توابع شهرستان بافت در استان کرمان/ زادگاه شهین‌دخت خوارزمی) و گفت‌وگوهایی با محمدمهدی بهکیش و همایون شهریاری که به همت شادی خوشکار و فرزانه قبادی انجام شده‌اند.

همچنین در این پرونده، امین شول سیرجانی (دبیر پرونده) گفت‌وگویی خواندنی با شهین‌دخت خوارزمی دارد. دکتر خوارزمی در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید:

«ترس و یأس وجود را مسموم می‌کند و انرژی‌های خلاق و سازنده را می‌بلعد. راهی که ما برای زیستن خود انتخاب کرده‌ایم جایی برای ترس و یأس نمی‌گذارد. آنچه در ایران و جهان می‌گذرد، نگران‌کننده است. ولی من و همسرم قلمرو نفوذی تعریف کرده‌ایم که در محدودۀ آن حرکت می‌کنیم. به مسائلی که حل آن در اختیار ما نیست، به‌عنوان قلمرو فهم و شناخت و آشنایی با واقعیت می‌نگریم. سعی داریم رویدادها را دنبال کنیم و ریشه‌ها و علل را کشف کنیم. درگیر شدن با این واقعیت‌ها نه ما را می‌ترساند و نه رنج‌مان می‌دهد. برای رنج‌های بیهوده نه فرصت داریم و نه توجیه منطقی. اما، دغدغۀ وجودی ما مسائلی است که در قلمرو نفوذمان قرار دارند. این سؤال همیشه برای ما مطرح است: برای حل مشکل و بهبود زندگی دیگری در خانواده و در میان دوستان و آشنایان و برای دیگرانی که با آنان آشنایی قبلی نداریم و برای سرزمین‌مان ایران چه‌کاری از ما ساخته است؟ این پرسش، چراغ راه ماست و خواهد بود در زندگی. معنا و فلسفۀ زندگی‌مان را شکل داده است.»

 

شمارۀ هفدهم فصل‌نامۀ فرهنگی هنری «جُنگ هنر مس» به تاریخ بهار ۱۴۰۰ در ۲۰۸ صفحه منتشر شده است.

فرهنگنوشتار

پیغام آشنا، نفسِ روح‌پرور است (سعدی)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *